Nintendo Switch: Rozum czy serce?

Nintendo Switch
Mamy już za sobą prezentację nowej konsoli Nintendo, która odbyła się 13 stycznia 2017 roku. Chciałbym się tutaj podzielić swoimi prywatnymi przemyśleniami o tej konsoli, a także zebrać w jednym miejscu to czego się o niej dowiedziałem.

Zaczynając jednak od początku, nowa konsola Nintendo nosiła roboczą nazwę NX, aż do dnia 20 października 2016, kiedy to bez specjalnych zapowiedzi i uprzedzania oficjalnie Nintendo zaprezentowało swoją nową konsole. Można rzec, że nareszcie, chociaż była to tylko jedna zapowiedź w formie bardzo ogólnikowej zajawki. Zastrzegając, że do stycznia 2017 nic więcej nie opublikują. Była to oczywiście woda na młyn wszelakich spekulacji, przecieków i domysłów, co i jak oraz za ile.
Gdy kurz opadł i przykrył spocone od wrażeń dłonie fanów, można przeanalizować co dokładnie wiadomo na ten moment o Nintendo Switch.

Konsola hybrydowa
W założeniu będzie to połączenie konsoli stacjonarnej z przenośną umożliwiając granie w domu lub poza domem w zależności od swoich upodobań. Konsola składa się ze stacji dokującej, która stanowi odpowiednik stacjonarnej konsoli i przenośnego pada przypominającego padleta z Wii U, z umieszczonymi kontrolerami po obu stronach. Zaś włożenie przenośnej konsoli do stacji dokującej pozwoli bezpośrednio przełączać się na grę w bardziej domowych warunkach na dużym ekranie. Wtedy też do poruszania się postacią w grze wykorzystany będzie zwykły kontroler podłączony do konsoli. Czyli istny miks handhelda i stacjonarki. Do tego też chyba Nintendo dążyło w ostatnim czasie. Bo czym innym był padlet w Wii U, który służyć może do gry z wyłączonym TV. W przypadku Nintendo, które sprzedało znacząco więcej konsol przenośnych (3DS) niż Wii U, logicznym okazało się połączenie obu rynków konsol. Przecież gry przygotowywane na Wii U były często portowane na 3DS, zaś remak Super Mario 64, The Legend of Zelda: Majora's Mask i Ocarina of Time wydano tylko na handheldy. Tam jest więcej posiadaczy konsoli, więc i większa szansa na dużą sprzedaż.


Mobilne granie
Na konsoli będzie można grać przy użyciu pada w wersji stacjonarnej, zaś w wersji mobilnej przy użyciu kontrolerów po bokach przenośnej konsoli. Na dodatek będzie możliwość odłączenia ich i rozpoczęcia gry we dwie osoby na jednym ekranie. Co do jakości i komfortu obsługi kontrolera to sprawa jest bardzo indywidualna. Tak naprawdę dopóki każdy nie weźmie sam do ręki Nintendo Switch to nie warto się wypowiadać czy to będzie czy nie będzie wygodne...

Co do koncepcji zabawy z konsolą, to widać tutaj sporą rozbieżność w podejściu między Sony i Microsoft, a podejściem firmy Nintendo. Ci pierwsi kładą nacisk na coraz lepszą grafikę i moc. Ponadto promowany ostatnio virtual google odizolowuje gracza od bezpośredniego kontaktu z drugim graczem. Odmienne podejście proponuje Nintendo, gdzie zachęca się do wspólnej gry ramię w ramie z drugim graczem. Niczym na poprzednich konsolach gdzie preferowano tryb 4 osobowej gry przy jednej konsoli. Ponadto Nintendo zachęca do zabrania konsoli ze sobą i wyjścia z domu. Do spotkania się z innymi ludźmi w realu, a nie zamknięciu się w czterech ścianach z googlami na oczach...

Oczywiście można obawiać się powtórki z Wii U. Ale Switch to w dużej mierze następca 3DS, który sprzedaje sie na równi ze stacjonarnymi konsolami Sony i Microsoft. Patrząc ile gier wychodzi na 3DS, to nie mam podstaw do obawy, że zabraknie gier. Mało tego, będzie ich więcej, bo dojdą tytuły ze stacjonarek.....

Brak blokady regionalnej
Nareszcie Nintendo poszło za przykładem konkurencji i postępem cywilizowanego świata znosząc nie rozumianą przez nikogo blokadę regionalną. Mnie osobiście to ani grzeje, ani ziębi, ale dla pewnej części osób ma to istotne znaczenie. Tak więc będzie można sprowadzać  gry z Japonii lub USA. Liczę także, że i premiery gier będą odbywały się w tym samym czasie na całym świecie.

Specyfikacja techniczna
Oficjalne dane nie ujawniają zbyt wiele szczegółów o danych technicznych nowej konsoli. Osobiście nie znam się na tym żeby zabierać głos. Dlatego też czekam na gry, które pokażą jak faktycznie mocna/słaba (niepotrzebne skreślić) jest Konsola Nintendo Switch.

Skrótowo kilka najważniejszych informacji:
 1. Procesor Tegra od NVIDIA
 2. Dotykowy ekran o rozdzielczości 1280×720 (6,2 cala)
 3. Wytrzymałość baterii od 2,5 do 6 godzin
 4. Wyjście HDMI (1080p w trybie TV, 720p w trybie przenośnym)
 5. Wbudowany dysk twardy 32GB z możliwością rozszerzania przez karty microSDXC i microSDHC
 6. Nośnikiem gier będą  kartridże
Powrót do kartridży
Poza tym z tego co ważne to potwierdziły się plotki o wykorzystaniu jako nośnika gier kartridży. W sumie to żadne nowum, bo 3DS od dawna z nich korzysta. Uważam, że to bardzo dobre rozwiązanie. Są ciche, szybkie i małe, co ma znaczenie gdy konsola ma być mobilna. A teraz pamięci są coraz tańsze, więc to świetne rozwiązanie. Zaś sama konsola jest przystosowana do odczytu kart o pojemności 2TB. A takowych jeszcze się nie produkuje.
Niestety zmiana rodzaju nośnika wyklucza wsteczną kompatybilność z grami z Wii U. W zamian za to dostaniemy gry w Virtual Console.

Bateria
Dla wszystkich osób, które będą korzystały z Nintendo Switch jako konsoli przenośnej, bardzo ważna jest długość działania na wbudowanej baterii. Oceniana na czas od 2,5 do 6 godzin powinna zapewnić bezproblemową rozgrywkę w podróży.  Myślę, że to optymalny czas. A nawet jak po 3 godzinach trzeba będzie podładować to liczę na to, że można będzie podłączyć do kontaktu lub power banku i grać dalej. Lub zrobić sobie małą przerwę na rozprostowanie kości.

Technologia HD Rumble

Nową technologią jaką Nintendo zaimplementowało do Switcha są wibracje HD. Nie są to zwykłe wibracje, bo mają dawać poczucie poczucie oporu, szorstkości materiału i oddawac ciężar i bezwładność podnoszonych w grze przedmiotów. Ciekawe jak sprawdzi się w praktyce i w ilu grach znajdzie zastosowanie.Usługi sieciowe

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie płatnego multi. Do tej pory na Wii U grało się po sieci za darmowo. Ale sporo było narzekania na jakość tej usługi. Może więc płatne usługi będą na poziomie oferowanym przez konkurencje, na co rozsądkowo myśląc liczę. W ramach abonamentu posiadacze Switch otrzymają jedną grę za darmo, ale tylko na miesiąc. Przypomina to trochę demo. Możliwe, że dzięki temu udostępniane będą nowsze tytuły, żeby zachęcić do ich kupna.

Niestety Nintendo rezygnuje ze wspierania Streetpassu tłumacząc to poszerzeniem usług o możliwość korzystania z zewnętrznych portali społecznościowych jak Facebook czy Twitter. Dostęp do nich będzie możliwy za pomocą znajdującego się na konsoli przycisku Share.

Virtual Console
Znana już dobrze funkcja z poprzednich konsol Nintendo udostępniająca stare gry na nową konsolę. Liczni fani Gamecube cieszą się (w tym tez i ja) na wieść, że Switch otrzyma sporą bibliotekę gier z fioletowej kostki w ramach usługi Virtual Console. Oby nie ograniczali się tylko do tej konsoli, bo gier wartych uwagi mają sporo w swoim dorobku.

Funkcja Share
Nintedno w ślad za konkurencją rozwija swoje usługi sieciowe. I tak to co jest już dostępne dla posiadaczy PS4 będzie też w zasięgu graczy na Switcha. Funkcja Share pozwalająca na wykonanie zrzutu ekranu i przesłanie go na portale społecznościowe. W planach także jest możliwość nagrywania filmów. Super, tym łatwiej będzie można nagrać swój gameplay i umieścić na YouTube.

Kontrola rodzicielska

Jedna z pierwszych, a jakże ważnych aplikacji na Switcha. Czyli nadzór rodzicielski, pozwalajacy kontrolować ile czasu i w co grają nasze pociechy. To wskazuje na to, że jednym z ważnych odbiorców konsoli nadal będą dzieci i ich rodzicie.
Stylistyka
Sam wygląd konsoli jest prosty i elegancki, a co najważniejsze zrezygnowano z białej obudowy.  Na premierę zaplanowano wydanie dwóch wersji kolorystycznych. Szaro czarnej bardziej stonowanej oraz czerwono niebieskiej.
Data Premiery
Oficjalnie premiera Nintendo Switch jest zaplanowana na 3 marca 2017 roku. Konsola tego dnia ma być dostępna nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Liczę, że także i w Polsce.

Dostępność konsoli w Polsce
Konsola Nintendo Switch została oficjalnie wyceniona na 299$ co niestety w przeliczeniu na nasze złotówki i liczne opodatkowane warunki gospodarcze zaokrągli się zapewne do około 1500zł. Jednak można liczyć na obniżki sprzętu, zwłaszcza jeśli ktoś nie planuje od razu kupować na premierę. Niestety jest to jednak cena większa niż wieścili optymiści mówiący o kwocie oscylującej wokół 1000zl. Być może z czasem N wyda okrojona wersję jak to miało miejsce z 3DS gdzie wydano budżetową wersje o nazwie 2DS. Gdzie cena z 900zl spadla do 600zl.

Zawartość pudełka
Czyli co dokładnie znajdziemy w pudełku za cenę 299$:
 1. Nintendo Switch Konsola
 2. Nintendo Switch Stacja Dokująca
 3. Joy-Con (L) Gray
 4. Joy-Con (R) Gray
 5. Joy-Con Wrist Straps
 6. Joy-Con Grip
 7. High Speed HDMI Kabel
 8. Nintendo Switch AC Adapter
Gry startowe na Nintendo Switch
Biblioteka gier na start konsoli nie oszałamia. W zasadzie poza nową Zeldą niewielki jest wybór. Sam mam Wii U, więc planuję na starej konsoli ograć ten tytuł, zaś gdy biblioteka gier powiększy się, to pewnie w 2018 roku pokuszę się o Switcha.

Lista na gier na 3 marca 2017:
 1. 1, 2 Switch
 2. The Legend of Zelda: Breath of the Wild
 3. Just Dance 2017
 4. Has Been Heroes
 5. Snipperclips
 6. Super Bomberman R
 7. Disgaea 5 Complete
 8. Puyo Puyo Tetris
 9. Rayman Legends
 10. Steep
 11. Skylanders: Imaginators
 12. I Am Setsuna

W oczekiwaniu na kolejne gry
Jak dotąd potwierdzone są 62 tytuły, 13 exclusive’ów, 7 konsolowych exclusive’ów i reszta multiplatformowa.

Mario Kart 8 Deluxe
Nie jest to kolejna część, ale port z Wii U razem z licznymi dodatkami. Data premiery to 28 kwietnia 2017.

Super Mario Odyssey
Można by rzec, że nareszcie powrót do korzeni. Szykuje się prawdziwy następca Super Mario 64. Niestety poczekamy na gre aż do grudnia 2017.

Splatoon 2
Nowa marka, która wyrosła na konsoli Wii U otrzyma drugą część na Switcha. Rewolucji nie ma co oczekiwać, ale poprzeczke napewno podniosą.

Arms
Jedna z tych dziwnych Nintendowskich gier stworzonych z myśla o kontrolerach Switcha. Przypomina miks bijatyki z boksem na sprężynowych rękawicach. Premiera wiosną.

Xenoblade Chronicles 2
To jeden z tytułów, które sprzedadzą Switcha. Kontynuacja znanej serii będzie exclusivem.

Fire Emblem Warriors
Ukarze się zimą tego roku.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild
Tworzona jeszcze na Wii U nowa Zelda niemogłaby nie zagościć na Switchu. Początkowo obawiano się, że Nintendo nie zdąży na premierę, jednak teraz już wiemy, że w Breath of the Wild zagramy 3 marca 2017.

Dragon Questa
Square Enix przygotowuje kolejną część „dziesiątkę” i „jedenastkę” Dragon Questa serii dobrze znanej posiadaczom 3DS.

Sonic Mania
Sega oczywiście szykuje nowego Sonika pod tytułem Sonic Mania.

The Elder Scrolls V: Skirym
Szumnie zapowiadany port na Nintendo Switch wydany zostanie w tym roku, ale nie znamy jeszcze dokładnej daty.

Ultra Street Fighter 2: The Final Challengers
Czyli klasyka bijatyk 2D od Capcomu. Napewno znajdzie wielu amatorów starej szkoły. Data premiery nieznana.

Wonder Boy: The Dragon’s Trap
Jest to platformówka 2D będąca remakiem Wonder Boya III z 1989 roku.

Rayman Legends Definitive Edition
Kolejne znane platformery zagoszczą na Switcha.

Redout oraz Fast RMX
Próżno szukać kolejnego F-Zero GX. Jednak zamiast niego dostaniemy równie dobrze zapowiadające się Redout oraz Fast RMX. Jak będzie gotowe to wyjdzie.

Rime
Tytuł, który bardzo mnie cieszy, że jednak powstaje, a premierę będzie miał także na Switcha.

Seasons of Heaven
Exclusive na Switcha będący typową przygodówką z zagadkami i łamigłówkami. To co wyróżnia ten tytuł jest poruszenie ważnego tematu jakim jest choroba Aspergera na którą cierpi główny bohater. Zapowiedziana na 2018.

Shin Megami Tensei
Gra jest we wczesnej fazie produkcji. Wiadomo, że opiera się na silniku Unreal Engine 4.

Am Setsuna
Konwersja japońskiego RPG.

Super Bomberman R.
Klasyczny bomberman.

Shovel Knight: Specter of Torment & Treasure Trove
Shovel Knight rozszerzony o ekskluzywną wersję Treasure Trove. W nowej odsłonie dostępny będzie tryb w kampanii zwany Body Swap z możliwością grania Shield Knightem czy tryb kooperacji w kampanii.

Skylanders Imaginators
Seria znana jeszcze z Wii U.

No More Heroes
Podobno to ttlko zapowiedź, zaś gry jeszcze nie zaczęto tworzyć. Trzeba więc czekać...

Teraz chwilkę pomarudzę
Czyli o grach o których w przeciekach było głośno, a nadal nic o nich oficjalnie jeszcze nie wiadomo. A także o tytułach, które powinny zagościć na Switcha obowiązkowo.

Yooka-Laylee to gra, która była zapowiadana na Wii U jako główną konsolę. Obecnie tytuł przerzucono na Switcha, ale o konkretnej dacie premiery nic nie wiadomo.

Pokemon Sun and Moon - wszyscy czekają na port wychwalanej gry z 3DS. Niestety nic oficjalnie nie wiadomo.

Super Smash Bros - tytuł zdaje się tak obowiazkowy jak Mario Kart. Zapewne czegoś więcej się niedługo dowiemy.

Metroid - czyli seria, która poszła chyba w ostawkę u Nintendo. A wszyscy jednak liczą na wielki powrót tej genialnej gry. Wspaniale byłoby zobaczyć kontynuację z Gamecube, a także kolejną w wersji staroszkolnej w 2D.

Beyond Good and Evil 2 -  zapowiadana jako (nieoficjalnie) exclusive dla Switcha, jednak jest o tym cisza. A ja takze pocichu liczę, że ta gra jednak wyjdzie, niekoniecznie tylko na Switcha, ale w ogóle, żeby sytuacja z Yooka-Laylee się nie powtórzyła.

Pikmin 4 - nikt nic o kolejnej części tej nietypowej strategii logicznej nic nie wspominał, ale wydaje się logiczne, że na Switcha powinna się ukazać.

Dlaczego warto kupić Switcha
O tym, że warto nie będę nikogo przekonywał, bo to indywidualny wybór. Tak jak mnie nie kręcą niektóre mega hity z konsol konkurencji, tak samo jest i w drugą stronę. To co jest pewne, to że na premierę Switcha warto kupić jedynie dla nowej Zeldy. Z czasem jednak (jak podają zapowiedzi) biblioteka gier poszerzy się o naprawdę świetne tytuły. Dlatego też warto poczekać z rok czasu na większą liczbę gier i ewentualnie obniżkę ceny lub jakiś bundle z grą. Tak i sam zamierzam zrobić.

Co dalej?
Zapewne Nintendo przyjmie politykę jak z 3DS, którego nową wersję co jakiś czas wypuszcza na rynek. A to bardziej bogata jak New 3DS XL lub bardziej budżetowa jak 2DS. Poza tym liczę na to, że nadal konsola 3DS i Wii U będą wspierane i że nadal będą otrzymywały nowe gry.  Warto zwrócić uwagę na fakt, że Nintendo będzie firmą sprzedającą aż 3 konsole jednocześnie na rynku... to zdumiewające zwłaszcza w kontekście licznych grup osób wieszczących rychły upadek tej firmy. Sony nie dało rady wypuszczać dwóch konsol (stacjonarnej i handhelda), zaś tutaj jest pełen zakres od stacjonarki poprzez handhelda i miks tych dwóch. Mam nadzieję, że Nintendo Switch będzie przedłużeniem generacji obu tych konsol, które będą się zazębiać na tyle, że przejście między nimi będzie płynne.

@ ValooKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Lista polskich stron i blogów o grach i konsolach

Nintendo Wii - przegląd gier

Nintendo Wii U - kolekcja gier